بلاگ آموزشی
اجاره دستگاه زردی نوزاد در مشیریه

اجاره دستگاه زردی نوزاد در مشیریه

دستگاه زردی نوزاد دستگاهی است که برای درمان بیماری زردی در نوزادان بکار می رود. بیماری زردی یکی از شایع ترین بیماری ها هنگام تولد نوزاد است که در نوزادان مختلف با توجه به شرایط مادر در بارداری، عوامل ژنتیکی و غیره مشاهده می شود . در واقع بیماری زردی به معنی بالا رفتن بیلی روبین در خون نوزاد بدلیل عدم توانایی کبد در دفع بیلی روبین مازاد بدن است . بیلی روبین اضافی به صورت دانه های زرد رنگ روی پوست نوزاد قابل مشاهده است این زردی از سر نوزاد شروع میشود و به قسمتهای پایینی بدن نوزاد می رسد. اولین جایی که زردی درآن مشاهده میشود ، چشم نوزاد است به تدریج سینه ، شکم و پاهای نوزاد نیز ممکن است زرد شوند.

دستگاه فتوتراپی با تاباندن نور به پوست نوزاد بیلی روبین اضافی را دفع میکند. به ‌طور معمول، بیلی ‌روبین از راه کونژوگه شدن در کبد با اسید گلوکورونیک دفع می‌شود. گلوکورونیدهای بیلی‌روبین که در صفرا قابل حل هستند با صفرا که در روده ترشح می‌شود، بیلی ‌روبین را از بدن خارج می‌کند. نور دستگاه فتوتراپی که طیف نوری حدود ۴۶۰ تا ۴۹۰ نانومتر تولید می‌کند، شکل و ساختمان مولکول بیلی‌روبین را بنحوی تغییر می‌دهد که مولکول‌های حاصل، می‌توانند با وجود نارسایی کونژوکاسیون دفع شوند. عقیده نادرستی وجود دارد که نور فرابنفش (زیر ۴۰۰ نانومتر) برای فوتوتراپی استفاده می‌شود که اینطور نیست و طیف حدود ۴۶۰ برای اینکار استفاده می‌شود.

در صورتی که زردی درمان نشود چه عوارضی خواهد داشت؟

اگر شدت زردی بالا باشد و عدد آن به سرعت افزایش یابد و والدین نوزاد را سریع به پزشک ارجاع ندهند ممکن است . زردی سبب بروز مشکلات مغزی در نوزاد شود. بنابراین نیاز است زردی خیلی سریع تشخیص و درمان شود. زردی می‌تواند در برخی مناطق مغز نفوذ کرده وانواع مشکلات مغزی، فلج مغزی یا دیگر مشکلات را پیش آورد. زردی در عین حال که مشکل شایعی است و برای تعداد زیادی از نوزادان رخ می‌دهد و اگر به موقع درمان شود مشکلی ایجاد نمی‌کند، چنانچه به موقع درمان نشود، می‌تواند در درصد پایینی مشکل‌ساز شود. معمولا پزشک تا ۲۴ ساعت بعد اگر درصد زردی بالا باشد میتواند تشخیص دهد همچنین با بیلی‌روبین متر می تواند به میزان زردی پی برد. یک دستگاه آزمایشگاهی که غلظت بیلی‌روبین را در خون اندازه‌ می‌گیرد. از علائم غلظت بیلی‌روبین، زردی پوست و زرد شدن سفیدی و عنبیۀ چشم‌هاست. روش اندازه‌گیری این دستگاه به این شکل است که یک پرتو نور را به پوست نوزاد می‌تاباند و نور برگشتی را به شکلی خاص اندازه‌گیری می‌کند. این دستگاه کوچک است و در دست جا می‌گیرد.

چگونه میتوان دستگاه فتوتراپی را تهیه کرد؟

امروزه دستگاه فتوتراپی در تمامی بیمارستان و شرکتهای تجهیزات پزشکی موجود است . به توصیه پزشکان موارد حاد زردی که اندک هستن قابل بستری دربیمارستانند و سایر موارد نوزادان مبتلا به زردی میتوانند با اجاره دستگاه زردی نوزاد برای چند روز به راحتی نوزاد خود را درمان کنند. همواره میتوانید از همین سایت اطلاعات تکمیلی در مورد این بیماری و توصیه های پزشکی و دستورالعمل استفاده از دستگاه زردی نوزاد را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *